Енергоефективні ідеї моєї сім’ї

Робота

«Енергоефективні ідеї моєї сім’ї»

учня 7-В класу

спеціалізованої школи №118 «Всесвіт»

м. Києва

Гнипа Богдана

 

Вступ

Одного разу на мій День народження хрещений подарував мені цікаву книгу під назвою «Велика ілюстрована енциклопедія школяра». Завдяки цій книзі я вперше дізнався, що таке парниковий ефект, через який наша планета перегрівається,  що прісної води не вистачає на всіх і що в найближчі 100 років зникнуть запаси нафти, яка на сьогоднішній день є одним із головних енергоресурсів.

Однією з корисних порад , котрі допоможуть зберегти нашу планету, була економія енергії та води. І я вирішив розпитати батьків про те, чи економить ці ресурси наша сім’я. До речі, в перекладі з грецької мови саме слово «економіка» означає «раціональне ведення господарства».

 З’ясувалось, що мої батьки не тільки зберігають ресурси, вимикаючи світло та воду, але й правильно їх використовують. Корисне використання енергоресурсів називають енергоефективністю.

Мета проекту: дослідити енергоефективні ідеї моєї сім’ї та їх вплив на сімейний бюджет.

Задачі: розрахувати економічний результат застосування енергоефективних ідей моєї  сім’ї, навчитися використовувати ці ідеї в буденному житті.

Гіпотеза дослідження: застосування енергоефективних ідей дозволяє зменшити витрати сім’ї.

Енергоефективність та енергозбереженя

У чому ж різниця між енергоефективністю та енергозбереженням? Уявіть собі наше життя без комп’ютерів, мобільних телефонів, холодильників, електроплит та ламп… Відмовившись від цих пристроїв, ми будемо зберігати енергоресурси. Але це дуже незручно. 

Енергоефективність – це економне використання ресурсів, при якому нам не потрібно відмовлятися від звичних та комфортних пристроїв.

 

Домашні енергоресурси, енергоефективні ідеї та сімейний бюджет

У нашій квартирі використовується три види енергоресурсів – електрика,тепло і гаряча вода. Оплата за ці ресурси є незмінною витратою сімейного бюджету. А чи можна зменшити ці витрати, використовуючи енергоефективні ідеї?

Електрика у квартирі використовується для освітлення, приготування їжі та роботи побутових пристроїв.

 

Ідея № 1. Максимально використовуємо сонячне світло

 

Письмові столи розміщені ближче до вікна, щоб робити домашнє завдання та читати при денному світлі. Навіть дзеркала на протилежній від вікон стіні будуть відображувати більше світла, за рахунок чого можна пізніше вмикати електричні лампи.

Ідея №2. Застосовуємо енергозберігаючі лампи

Енергозберігаюча лампа та лампа розжарювання дають однакову кількість світла, проте енергозберігаюча лампа використовує в п’ять разів менше електрики.   

У нас у квартирі я нарахував 20 енергозберігаючих ламп. Вони використовують електроенергії, як 4 лампи розжарювання.

                    Ідея №3. Електроприлади ніколи не працюють просто так

Тепла підлога, на яку витрачається багато енергії, працює тільки коли ми вдома. Цього можна досягти за допомогою розумної системи керування.

Великою кількістю електроприладів користуємось кожен день на кухні. Якщо використовувати їх правильно, то можна зменшити витрати енергії.

Готувати їжу потрібно в накритій кришкою посудині, а майже готову кашу можна залишити на гарячій виключеній плиті, щоб доварилась.

Дуже важливо правильно користуватися холодильником: не залишати дверцята відчиненими та не залишати у ньому гарячі продукти, а заморожені продукти перед приготуванням потрібно розморозити.

Якщо в морозильній камері утворився лід, то її потрібно розморозити. У приладах, які нагрівають воду, за допомогою лимонної кислоти потрібно видаляти накип. Лід та накип служать перешкодою, на подолання якої витрачається зайва енергія.

Ідея № 4. Правильно використовуємо тепло – утеплюємо квартиру

         Тепло використовується для опалення квартир за допомогою батарей. Ми знаємо, що в Україні опалювальний сезон розпочинається 15 жовтня. Найчастіше на вулиці в цей період ще тепло, а опалення вже вмикають. Досить часто ми бачимо в багатоповерхівках тоді відчинені вікна, і виявляється, що так ми опалюємо повітря вулиці і платимо за це великі гроші. В нашій квартирі на батареях знаходяться регулятори, завдяки чому ми можемо вмикати їх, коли нам це буде дійсно необхідно, і вимикати, коли в квартирі буде досить тепло. Таким чином, ми не тільки зберігаємо теплоенергію, а ще й дуже економимо  кошти  нашого сімейного бюджету.

Про утеплення квартири треба подбати під час будівництва або ремонту, використовуючи утеплювач та сучасні вікна. Якщо ж у квартирі немає сучасних вікон, то можна просто заткнути утеплювачем щілини та заклеїти спеціальним скотчем рами вікон.

Звичайна шафа-купе допомагає зберігати тепло, якщо її помістити уздовж холодної стіни.

Утеплення квартири зберігає не тільки тепло взимку, а й прохолоду влітку.

 

Ідея № 5. Воду витрачаємо бережно

Для цього використовуємо сучасні одноважелі або безконтактні змішувачі, які

самі вимикаються.

Пам’ятаємо, що для миття посуду в посудомийній машині чи тазику потрібно набагато менше гарячої води. Об’єм води для миття посуду в посудомийній машині я взяв із паспорту техніки. З’ясувалось, що такою ж кількістю води я зможу помити набагато менше посуду, якщо буду лити воду із крана.

 

Перед запуском  посудомийної та пральної машини загружаємо її максимально, щоб приладу не потрібно було працювати двічі.

 

Ідея № 6. Не допускаємо нагрівання води до температури, котра вище необхідної

У душі користуємося змішувачами, котрі самі контролюють температуру води. При пранні обираємо програму з найменшою температурою.

Результат використання  енергоефективних ідей

Електроенергію,  яку використала наша сім’я  за більше ніж два  роки (липень 2011р. – грудень 2013р.) можливо побачити на електролічильнику. А гарячу та холодну воду – на водолічильниках.

Результати нашої економії: електроенергії в нашій квартирі витрачено 5629 кВт/ч, в сусідній -  10247 кВт/ч. Маємо різницю в 4618 кВт/ч.

Використання гарячої води в нашій квартирі - 67 м³, в сусідній – 93 м³, різниця - 26 м³.

Використання холодної води в нашій квартирі - 127 м³, в сусідній  – 212 м³, різниця - 85 м³.

Враховуючи ці показники, наша сім’я зекономила використання  ресурсів де на третю частину, а де і майже на половину.

 

Аналіз

1) Розрахунок вартості «зайвої» електричної енергії

4618 кВт/ч*0,281 грн. = 1297,66грн.

 

2) Розрахунок вартості «зайвої» води

Гаряча: 26 м³*15,72грн. = 408,72грн..

Холодна: 85 м³*4,80грн. = 408,00грн..

Водовідведення: (26 м³ + 85 м³)*7,5грн. = 832,50грн.

Всього вартість «зайвої» води складає  - 1649,22грн.

3) Розрахунок економії сімейного бюджета.

 За 2роки і 5 місяців – 1649,22 + 1297,66 = 2946,88грн.

 За 29 місяців нашого проживання це начебто й не така вже велика сума. Але краще ми зекономимо ресурси та використаємо «зайві» кошти на подорожі всією сім’єю.

 

Підсумок

Завдяки впровадженню енергоефективних ідей в нашій квартирі моя родина витрачає менше коштів на оплату енерго- та водоресурсів. Гіпотеза підтвердилася. Але найголовніше те, що навіть молодші діти, якщо будуть знати и використовувати у себе вдома енергоефективні ідеї, зможуть не тільки значно зменшити витрати сімейного бюджету, але й залишити більше ресурсів нашим нащадкам.

Література

«Велика ілюстрована енциклопедія школяра» . Видавництво «Махаон».